Zalecenia i przeciwskazania


 


Zalecenia i przeciwskazania przy hirudoterapii:

 

ZALECENIA:

PRZED ZABIEGIEM:

  1. Dobę przed zabiegiem hirudoterapii i w przeciągu dnia po seansie pacjent nie powinien spożywać alkoholu, pić kawy ani silnej herbaty. Używki te mogą powodować dodatkowe rozszerzanie naczyń krwionośnych, co w skojarzeniu z zabiegiem hirudoterapii, może okazać się szkodliwe. Jest to szczególnie istotne u osób z niskim ciśnieniem krwi.
  2. W dniu zabiegu i używać intensynie pachnących kosmetyków: dezodorantu, mydła, perfum, żelu, maści i innych preparatów kosmetycznych lub toaletowych. Pijawki nie lubią tych zapachów. Jeśli czują na skórze taki zapach to nie chcą się przyssać.

PO ZABIEGU:

  1. Po zabiegu absolutnie nie należy rękoma dotykać pozostawionej przez pijawkę ranki. Nie można jej także rozdrapywać bezpośrednio ani też drapać skóry w odległości 5-7 cm wokół ranki.
  2. W czasie pierwszej doby po seansie hirudoterapii nie należy ranki moczyć wodą oraz uważać aby nie była ona zmoczona wilgocią pochodzącą z potu. Pełną kąpiel można brać dopiero na trzeci dzień. Po kąpieli rankę należy zabezpieczyć niewielkim opatrunkiem.
  3. Gojące się ranki często swędzą. Należy pić dwa razy dziennie Calcium (wapno) a także marować miejsca gojące się maścią Fenistil. Można też stosować żel aloesowy, który pomaga przy gojeniu się ran.


 


PRZECIWSKAZANIA:

 

Nie ma zbyt wielu zbyt wielu przeciwwskazań do stosowania hirudoterapii, ale należy pamiętać że:

  1. Nigdy nie stawiamy pijawek kobietom w ciąży. Zawarte w wydzielinie gruczołów ślinowych pijawek hirudozwiązki mogą wpływać na przebieg rozwijającej się ciąży, a w skrajnych przypadkach powodować poronienia.
  2. Nie przystawiamy pijawek osobom chorym na hemofilię, wykazującym symptomy skrajnego wyniszczenia organizmu, a także będącym pod wpływem alkoholu lub narkotyków.
  3. Nigdy nie przystawiamy pijawek pacjentom będących w trakcie leczenia farmakologicznego z wykorzystaniem antykoagulantów. Zabieg hirudoterapii w takim przypadku może być przeprowadzony dopiero po przerwie trwającej tydzień. W przeciwnym razie krwawienie ranki, gdzie przyssana była pijawka, może trwać bardzo długo (nawet do 48 godzin).
  4. Należy zachować szczególną ostrożność w przypadkach, gdy ciśnienie krwi wynosi 60/80 lub nieco mniej. Po seansie hirudoterapii, prawie zawsze w takich przypadkach, u pacjentów występują zawroty głowy i osłabienie ogólne.
  5. Nie przeprowadzamy zabiegów hirudoterapii przy silnej anemii.
  6. Bardzo ostrożnie przeprowadzamy sesje hirudoterapeutyczne u alergików, gdyż mogą oni także być uczulonymi na hirudozwiązki. U takich pacjentów przy pierwszym seansie przystawiamy maksymalnie 2-4 pijawki.
  7. Z założenia nie leczymy pijawkami dzieci poniżej 10 roku życia. Wyjątek stanowić mogą tylko przypadki bardzo szczególne oraz replantacji.